11 Mayıs 2021 | 10:15
Buradasınız:  / Öncü Kadınlar / ÖNCÜ KADINLAR ÖNCÜ STK’LAR NİSAN AYI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
nisan_ayi_seminer_fotografi-3

ÖNCÜ KADINLAR ÖNCÜ STK’LAR NİSAN AYI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği/İKADDER tarafından yürütülen “Öncü Kadınlar Öncü STK’lar” projesi kapsamında, 27 Nisan 2016 tarihinde Gökkuşağı İstanbul Kadın Kuruluşları Platformu (GİKAP) merkezinde projesinin Nisan Ayı Semineri gerçekleştirildi.
GİKAP Genel Koordinatörü Funda Akyol, Mayıs ayında gerçekleşecek olan “TÜRAP 4. Genel Meclis Toplantısı”, BM Genel Sekreterinin özel çağrısıyla “İnsani Çözümler İçin İnsanlık İstanbul’da Buluşacak Dünya İnsani Zirvesi Gençlik Çalıştayı” ve projenin gelecek ay planları hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra toplantı gündemini okudu.

GİKAP Genel Koordinatörü ve Öncü Kadınlar Öncü STK’lar Proje Koordinatörü Funda AKYOL tarafından “STK’larda Yazışma” başlıklı sunum gerçekleştirildi.

Akyol, seminerin birinci bölümünde kısaca yazım kurallarından bahsettikten sonra sık yapılan yanlışlara değindi. Ve bu yapılan yanlışların nasıl düzeltilebileceği hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Sunumuna resmi yazılarda dikkat edilecek hususları anlatarak devam etti. “Kuruluşumuzda en çok hangi tip raporlamayı kullanıyoruz” başlığı altında raporlama yaparken nasıl bir yazı tipi kullanmamız gerektiğinden, rapor hazırlık aşamalarından bahsetti. Yazı yazarken okuyucu beklentilerini ön plana almamız gerektiğini ve bir ön hazırlıkla yazıyı yazmanın okunabilirliği sağlama noktasında daha başarılı olunacağını ifade etti. Uygulama yapmanın daha kalıcı olacağını söyleyen Akyol, ikinci bölümde katılımcıları gruplara ayırdı ve yazılar grup temsilcileri tarafından okunarak interaktif bir şekilde yanlışlar düzeltildi. Yapılan uygulama başlıkları;

  • Uygulama 1; Üyelerinize, Yönetim Kurulu, Hanımlar Komisyonu veya Proje Grubu toplantısını e-mail ve kısa mesajla hatırlatınız.
  • Uygulama 2; Yönetim Kurulu Üyesi….’nın kardeşi vefat etmiş. Bir başsağlığı mesajı yazınız.
  • Uygulama 3; Geleneksel piknik/sempozyum veya şenliği duyurmak için bir davetiye metni yazınız.
  • Uygulama 4; Kuruluşunuza bir yazı geldi. “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konusunda yürütülen bir projenin danışma kurulu için derneğinizden bir isim istiyorlar. Siz bu ismi yoğun bir çalışma sonucu belirleyeceksiniz. Sizden istenen bir bilgiyi geç ulaştıracaksınız. Bu durumu kuruluşa bildirebilir misiniz?
  • Uygulama 5; İki paragraflık ve bir sayfalık ayrı ayrı iki tanıtım metni yazar mısınız?
  • Uygulama 6; Katıldığınız eğitim programını Yönetim Kuruluna raporlayacaksınız. Lütfen bu raporun giriş paragrafını yazınız.
  • Uygulama 7; Derneğinizin Yönetim Kurulu toplantısının raporunu yazın. Görüştüğünüz konular:

Dernek sekreterinin gereksiz mazeretlerle izin kullanması

Kongre öncesi resmi işlerin kim tarafından takip edileceğinin belirlenmesi

Akan su tesisatı

“İlk adım” projesi kapsamında yaptığınız etkinliklerin görüşülmesi

  • Uygulama 8; Bir panel düzenlediniz. Bu etkinliği raporlayacaksınız. Bu raporu hangi başlıklarla hazırlardınız?

Uygulamaların ardından, katılımcılardan duyurusunu yapmak istedikleri kurum faaliyetlerini duyuru panosuna asmaları ile program sonlandı.

nisan_ayi_seminer_fotografi-4