21 Ekim 2021 | 10:18
Buradasınız:  / Öncü Kadınlar / ÖNCÜ KADINLAR ÖNCÜ STK’LAR MAYIS AYI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
25_mayis_2016_seminer_fotograflari-23

ÖNCÜ KADINLAR ÖNCÜ STK’LAR MAYIS AYI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

25 Mayıs 2016 tarihinde Gökkuşağı İstanbul Kadın Kuruluşları Platformu (GİKAP)’ nun merkezinde Öncü Kadınlar Öncü STK’lar Projesi Mayıs Ayı Semineri kapsamında,
İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç Dr. Betül Önay Doğan tarafından “Sivil Toplum, Kent, Kimlik ve İletişim” başlıklı sunum gerçekleştirildi.

Doğan, insanların kentleri şekillendirdiği gibi kentlerinde insanları şekillendirdiğini ifade etti. Mekanın tanımını yapan Doğan, mekanla olan bağımızın aslında bütün duyu organlarımızla algıladığımız bir olgu olduğunu söyledi. Algıladığımız mekanın psikolojimizi de fazlasıyla etkilediğini belirtti.

Tarihsel mekanların işlevselliği ve anlamlılığından bahsederek mekanın insansız hiçbir anlamının olmadığını söyledi. Bulunduğumuz mekanla birlikte davranışlarımızın da değiştiğini vurgulayan Doğan, camiye girdiğimizdeki hal ve tavırlarımızla sinemadaki hareketlerimizin farklılık gösterdiğini örnek olarak verdi.

Kentin tanımını yaparken, birçok tanımın yapılabildiğini, bunun ele alış şekliyle farklılıklar gösterdiğini ekledi. Kentin özelliklerinden bahsettikten sonra, sürekli değişime uğramasını en önemli noktası olarak belirtti. Değişime sebep olan pek çok aktörün var olduğunu ifade ederek bu sebeplerin neler olduğunu açıkladı.

Son olarak; Osmanlı kent yapısıyla günümüzü karşılaştırarak bugüne gelene kadar neler yaşadığımızı ve nelerin değiştiğini ele aldı.

Sunumun ardından, GİKAP Genel Koordinatörü Funda Akyol’un BM Zirvesindeki deneyimlerini paylaşmasıyla program sonlandı.

25_mayis_2016_seminer_fotograflari-6


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gikap/public_html/wp-includes/functions.php on line 3413