21 Ekim 2021 | 10:56
Buradasınız:  / Genel / Öncü Kadınlar / Toplantılar / ÖNCÜ KADINLAR ÖNCÜ STK’LAR MART AYI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ!
IMG_3266

ÖNCÜ KADINLAR ÖNCÜ STK’LAR MART AYI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ!

30 Mart 2016 tarihinde Gökkuşağı İstanbul Kadın Kuruluşları Platformu (GİKAP)’ nun merkezinde Öncü Kadınlar Öncü STK’lar Projesi Mart Ayı Semineri gerçekleştirildi.
İKADDER Yönetim Kurulu Başkanı ve GİKAP Genel Koordinatörü Funda Akyol projenin gelecek programı hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra toplantı gündemini okudu.
Stratejik Planlama Uzmanı Berivan ÇİTE tarafından “STK’larda Saha Çalışması Ve Raporlama2/Uygulama” başlıklı sunum gerçekleştirildi.

Çite, konuyu iki oturumda sundu; ilk oturumda araştırma-saha çalışmasının ne olduğunu, araştırma konusunu belirlerken ne gibi sorulara yanıt aranması gerektiğini ve ilk aşamada bulunan cevapların doğruluğunun çok da önemli olmadığına değindi. Yeni başlayan araştırmacılar için yol gösterici öneriler sundu.

Araştırmalarda güvenirlik, geçerlik ve genellenebilirliğin öneminden bahsetti. Saha çalışmalarında veri toplama şekillerini anlatarak STK’lara daha uygun olanları nedenleriyle açıkladı. Kısaca planlama ve planlama türlerinden bahsederek strateji oluşturmanın önemini ‘Stratejik Düşünce Matrisi’ üzerinde anlattı.

Sivil Toplum Kuruluşlarında saha çalışmaları ve raporlamada yardımcı olması açısından altı maddelik bir tablo sundu. Araştırmacının kullanabileceği üç temel yaklaşım olduğunu söyledi;

  • Keşifsel araştırma,
  • Betimsel araştırma,
  • Nedensel araştırma.

Araştırma yaklaşımının belirlenmesi sonrasında araştırmacı aradığı sorunun cevabı için hangi tür veriye ihtiyacı olduğuna karar verebileceğini ve bu şekilde veri toplama sürecinin daha sağlıklı olacağına değindi.Son olarak verilerin analizi, yorumu ve raporun hazırlanması başlıklı sunum ile toparlayarak örnek raporlar sundu. Katılımcıların da eşlik etmesiyle kısa bir faaliyet raporu yazıldı. Bu şekilde anlatılan sunumun pekiştirilmesi sağlandı.
Katılımcılardan duyurusunu yapmak istedikleri kurum faaliyetlerini duyuru panosuna asmaları ile program sonlandı.

IMG_3266 IMG_3242


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/gikap/public_html/wp-includes/functions.php on line 3413