27 Kasım 2021 | 04:49
Buradasınız:  / Öncü Kadınlar / GİKAP Toplantısı 28 Ekim 2015
28_11_2015_gikap_top (1)

GİKAP Toplantısı 28 Ekim 2015

28 Ekim 2015 tarihinde Gökkuşağı İstanbul Kadın Kuruluşları Platformu/GİKAP merkezinde ‘’Öncü Kadınlar Öncü STK’lar” proje tanıtım programı gerçekleştirildi.

Programa; Meridyen Destek Derneği, Vizyoner Kadın Derneği(VİKADER), Özlenen Çocuk Derneği (ÖZLENDER), Sporcu Kadınlar Derneği(SPORKAD), Anadolu Yakası Sivil Toplum Platformu(AYSİT), Pendik Gönülver Derneği, İnsan Ve Medeniyet Hareketi, Ak Parti Kadın Kolları, Hazar Eğitim Kültür Ve Dayanışma Derneği, Haseki Kadın Vakfı, İstanbul Kadın Ve Kadın Kuruluşları Derneği (İKADDER), Başakşehir Kadın Platformu, Kadın Sağlıkçılar Derneği(KASAD), Türkiye Gençler Arası İletişim Platformu (TÜGAP) , Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği, Gökkuşağı İstanbul Kadın Kuruluşları Platformu(GİKAP), Türkiye Aile Platformu (TÜRAP), Genç Diyalog Grubu, Ev Kadınları Derneği (EVKAD), Aileyi Koruma Derneği( AKODER), İnsani Değerler Platformu (İDEP), Hanımlar Eğitim Kültür Derneği (HEKVA), Kariyer Eğitim Merkezi(KAREM) ve Türkiye STK Çocuk Ve Genç Platformu (T-STK ÇOGEP) olmak üzere 24 kurumu temsilen 30 kişi iştirak etti.

Gökkuşağı İstanbul Kadın Kuruluşları Platformu/GİKAP Genel Koordinatörü ve Proje Koordinatörü Funda Akyol tarafından gündem maddelerinin okunmasıyla program başladı.

Katılımcılar kendilerini tanıtarak; kurum faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi verdiler. Yemek arasının ardından İçişleri bakanlığı tarafında desteklenen, İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği/İKADDER ‘in Koordinatörlüğünü üstlendiği, Özlenen Çocuk Derneği/ÖZLENDER ve GİKAP ortaklığında yürütülecek Öncü Kadınlar Öncü STK’lar projesi hakkında genel bilgi görsel sunum eşliğinde katılımcılara bilgi aktarıldı.

Bu kapsamda projenin amacının ‘’Kadın ve aileye yönelik faaliyetleri bulunan STK’lar arasında iletişim, bilgi akışı, istişare ve işbirliği zemini yapılandırmak, kadın STK’ların kapasitesini yükseltmek ve bu modelin uygulanması için gerekli tanıtım çalışmalarını gerçekleştirmek’’ olduğu aktarıldı.

Öncü Kadınlar Öncü STK’lar Projesi dâhilinde her ayın son Çarşambası seminer programlarıyla bir araya gelen katılımcılar;

1. STK’ların kurulması, yönetilmesi için mevzuat ve pratik bilgilerin paylaşılması

2. Gönüllü yönetimi ilkeleri, STK’larda profesyonel ekip oluşturma

3. Sekretarya yönetim ilkeleri

4. Karar alma süreçlerine katılım, lobicilik ve ilişki geliştirme

5. STK’larda sürdürülebilirlik, şeffaflık, bağımsızlık gibi konular hakkında bilgi sahibi olacaklar.

STK temsilcilerinin proje hakkında fikir ve önerilerini aktarmasıyla program sonlandı.

28_11_2015_gikap_top (1) 28_11_2015_gikap_top (3)